2009-03-24 00:00:00

Nasilje preko interneta

 

 NASILJE PREKO INTERNETA
 
Nasilja na internetu sve je više, a odrasli nisu svjesni opasnosti koje tehnologija nosi sa sobom. Često ne kontroliraju što djeca rade različitim tehničkim pomagalima ( što pišu u porukama, što slikaju mobitelima) u koje svrhe koriste internet.
Mnogi roditelji se i zbog vlastitog neznanja i neiskustva u elektroničkom području osjećaju nesigurnima i nemoćnima da uopće pokrenu pitanje pravilna korištenja.
Djeca i mladi moraju postati svjesni kakve posljedice može imati njihovo ponašanje na internetu. Dobro je poticati djecu da govore o svojim iskustvima ili iskustvima svojih prijatelja.

 

NASILJE PREKO INTERNETA                      Kratki savjeti za roditelje:   -         Pronađite vremena za djecu. -         Naučite više o računalima tako da možete razgovarati s djecom o njima zanimljivim temama. -         Ograničite korištenje računala na jedan ili dva sata (dobro je uvesti jasna pravila, primjerice nema računala prije škole, prije spavanja, za vrijeme obroka ili prije nego što je napisana zadaća). -         Razgovarajte s djecom o opasnostima interneta i poučite ga da ne daje osobne podatke ni fotografije na internetu te dane dogovara susrete s nepoznatim ljidima. Ako se dijete jako želi susresti s osobom koju je upoznalo preko interneta , onda to mora biti na javnom mjestu i u prisutnosti roditelja. -         Stavite računalo u dnevni boravak, ne u dječju sobu. Tako možete nadgledati djecu dok su na internetu i vidjeti koje stranice posjećuje. -         Pazite da vaše dijete ne provodi previše vremena ispred računala. -         Potičite korištenje računala kao oruđe za učenje i druženje, a ne isključivo za zabavu (npr. igrice) -         Naglasite svojoj djeci kako oni nisu krivi ako su žrtve virtualnog nasilja. Recite da im nećete zbog toga oduzeti pravo na korištenje računala – to je glavni razlog što djeca ne govore odraslima kad su žrtve nasilja na internetu.   Ukoliko roditelji saznaju da im je dijete žrtva nasilja preko Interneta, potrebno je poduzeti sljedeće:   -         poučiti dijete da ne odgovara na nasilne, prijeteće ili na bilo kakav način sumnjive poruke -         ne brisati poruke ili slike, jer mogu poslužiti kao dokaz -         pokušati otkriti identitet nasilnika kako bi se mogle poduzeti adekvatne mjere za sprečavanje nasilja -         kontaktirati Internet providera -         kontaktirati školu         -         ukoliko je identitet nasilnika poznat, pokušati kontaktirati njegove roditelje (jer postoji velika vjerojatnost da oni ne znaju da se njihovo dijete nasilno ponaša) -         kontaktirati policiju ukoliko poruka preko Interneta sadrži prijetnje nasiljem, uhođenje, napastovanje, dječju pornografiju i sl.       Zapamtite: Vaša djeca mogu znati više od vas o tehnologiji, ali vi znate više o životu. Dopušteno vam je postaviti pravila i tražiti njihovo poštivanje.       VI STE JOŠ UVIJEK RODITELJ!                                                                          Pripremila: Kata Piršljin,dipl.pedagog          

Osnovna škola Josipa Lovretića